Kalça Protezi

Kalça Protezi

Kalça Protezi Nedir?

Total eklem protezi, bozuk eklem yüzeyinin yapay materyallerle değiştirilerek ekleme tekrar fonksiyon ile stabilite kazandırılmasını ve mevcut ağrıların ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son 15 senede total eklem protezi uygulaması giderek artan oranlarda yapılmaktadır. En çok başarılı sonuçların alındığı ve dolayısıyla en çok uygulanan bölgeler diz ve kalça protezleridir. Bununla beraber sırasıyla omuz, dirsek, el parmakları, ayak ve el bileği protezi uygulamaları da gelişmektedir.

Kalça ve diz protezi sonrası ortalama 15-20 sene hasta rahat etmektedir. Ancak bu sürenin sonunda protezin oturduğu kemik yüzeyinde zayıflama olacağından protez gevşemeye başlar ve hastada ağrılar ortaya çıkar. Bu durumda ilk protezin çıkartılıp 5 yerine ikinci bir protezin konulması gerekir. Unutulmamalıdır ki, ikinci protezin süresi daha kısadır.

Başarılı sonuçlar alınabilmesi için:

1- Doğru hasta seçimi; Burada protezin süresi düşünüldüğü zaman yaş ve kilonun önemli olduğu ön plana çıkar. Yaş olarak genelde 60-65 yaş altı hastalarda protez uygulaması uygun değildir. Kilo olarak 95 kg sınır olarak kabul edilmektedir. Her şeye rağmen ameliyat kararı için birinci sırada olan kriter hastanın ağrısıdır. Genç yaşta veya kilolu hastalarda hayat kalitesini etkileyecek kadar ağrısı varsa (romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi…) ve diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alamamışsak protez uygulaması yapılmaktadır.

2- Hastalığa uygun kalça protezin seçimi;

3- İyi bir cerrahi deneyimi; Protez cerrahisi ortopedinin en üst düzey ameliyat grubundan biridir. Yolunda giden bir ameliyatı her ortopedist başarıyla sonlandırır, ancak ameliyat esnasında planlanandan farklı bir durumla karşılaşıldığında, bir komplikasyon geliştiğinde ortopedistin deneyim çok çok önemlidir

4- Ameliyat sonrası olası komplikasyonların bilinmesi; 3 ana komplikasyon vardır:

*Ameliyat sonrasında kan kaybı olmakta iyi bir ameliyat sonrasında bile 1-2 ünite kan verilmesi gerekmektedir.

*Enfeksiyon riskine karşı ameliyat öncesinden antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.

*Ameliyat sonrası tromboemboliden (pıhtı atması) korunulmalıdır. Bu amaçla ameliyattan 12 saat önce başlayıp 10 gün süresince ilaç verilir.

5- Ameliyat sonrası bakım-rehabilitasyon;

Total Diz Protezi

Bir önceki sayımızda ayrıntıları ile bahsetmiştik. Tüm total diz protezi vakalarında, eğer bir komplikasyon gelişmemişse hastaların en geç 48 saat içinde tam yük vererek yürütülmesi gereklidir. Bazı ortopedi merkezleri ameliyat sonrası 6. saatte hastanın yürütülmesini önermektedir. Ancak Rumeli Hospital olarak, kanama riski ve aşırı ağrı nedeniyle 24 saatlik istirahatten sonra hastaya tam yük verip yürütmekteyiz. Bu 24 saatlik yatak istirahatı sırasında da hastaya yatak içi egzersizler uygularız. Yine hastalarımıza ameliyattan hemen sonra tromboemboli ve bacak şişmelerine karşı varis-antiembolik çorap uygulamaktayız. Günlük yürüyüş ve egzersizlere devam edilerek 6. haftanın sonunda tam rahat yürümesi gereklidir. Hafif olarak bacak şişliği devam edeceğinden çorabın 2-3 ay arası uygulanmasını önermekteyiz

Total Kalça Protezi

kalça proteziTotal Kalça Protezleri ilk olarak 1950’li yılların ikinci yarısından itibaren uygulanmaya başlanmış, 60 senelik süreçte çeşitli materyaller ve uygulama teknikleri ile günümüze kadar gelinmiştir. Günümüzde metal-metal, metal-seramik uygulamaları tercih edilmekte, özellikle seramik modellerin kullanıma girmesi ile genç yaşlarda da başarı ile uygulanabilmektedir, protez ömrüde 15-20 yıla çıkmıştır

Diz protezlerine göre ameliyat sonrası biraz daha zahmetlidir. Hastanın yürümesi, tam yük vermesi ameliyatta kullanılan protezin tipine ve ameliyatın özelliğine göre değişmektedir. Protezin tipini hastanın yaşı, kemik kalitesi, kilosu ve eklemdeki bozukluğun derecesi belirler. Bu durumda hasta 48 saat sonra tam yük verebildiği gibi bazen 3 ay sonunda ancak tam yük verebilmektedir. İyileşme süreci içinde hastanın özellikle dikkat etmesi gereken nokta, ilk 3 haftada bazı ters pozisyonlardan kaçınmaktır, Bizim uyguladığımız tekniğe bağlı olarak hastaların yatak içinde iken iki bacak-diz arasına yastık konulması gereklidir. Hastalar bunu göz ardı ederse protezin yerinde çıkma tehlikesi vardır. 3 hafta sonrasında protez çevresindeki ameliyatlı dokular iyileşmiş olacağından bu tehlike kalkmaktadır.

Kalça Protezi Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • En az 6 hafta bacak bacak üstüne atmayın
 • Ameliyatlı tarafın üzerine yatmayın
 • Alçak yerlere oturmayın
 • Oturur pozisyonda iken öne doğru uzanmayın
 • Alaturka tuvalet kullanmayın

Kalça Protezi’n de Ameliyata Bağlı Oluşabilecek Problemler

 • Yara yeri ve protez enfeksiyonu
 • Protezin yerinden çıkması
 • Damar içi pıhtı oluşması
 • Ameliyat esnasında çevre dokuların, damar, sinir vs… zarar görmesi

Protez ömrü daha öncede belirtildiği gibi 15-20 sene olmaktadır, Ancak çeşitli nedenlerle protez beklenen zamandan önce ömrünü tamamlayabilir. En sık görülen nedenler:

 • Kalça bölgesine olan ciddi travmalar
 • Hastanın kilolu olması
 • Protez enfeksiyonları
 • Protez çevresindeki kemik yapıda osteoporoz bulunması
 • Vücutta bulunan kronik bir hastalığın protez çevresine sıçraması
 • Ameliyat sonrası rehabilitasyon programına uymayan uyumsuz hastalar

Protez ömrünü tamamladığında veya protezde oluşacak gevşeme, protezin kırılması, kayması gibi durumlarda bu sefer protezin revüzyonu gereklidir ki, bu aşama gerçekten tecrübeli ellerde olacak bir müdahaledir

Sonuçta total eklem protezi cerrahisi radikal, ağır bir ameliyat olmakla birlikte dikkatli bir çalışma ve iyi bir hasta-doktor iletişimi sonucunda yüz güldürücü sonuçlar almaktayız.